הורות ברשת מציעה
אודות הורות ברשת
יועצת הורות ברשת
עצות מהורה להורה
הבלוג
בנק פעילויות
מאמרים
קישורים
ספרים מומלצים
צור קשר

לפרטים - מיכל צור 09-7929458 054-9397397 | michal5212@gmail.com | צור קשר


הקדמה:

הפעילות  תאפשר לכם לקחת חלק משמעותי בתהליך ההתפתחותי שעובר התינוק שלכם ותסייע ליצירת קשר הורה – ילד מתוך העשייה המשותפת.

 

הפעילות חייבת להיות בהתאם ליכולתו של התינוק, לכל תינוק סף גירוי ויכולת ריכוז שונה, גירוי יתר יכול לגרום לתינוק חוסר שקט ובכי, לכן יש לשים לב אם התינוק נהנה מהפעילות המשותפת שלכם.

התינוק נולד עם "יכולת למידה". ככל שנספק לו סביבה התפתחותית מתאימה הוא יוכל לפתח ולמצות את יכולות הלמידה שלו. כמו כן הגרייה תאפשר לתינוק לרכוש את מרכיבי התנועה הנכונים וכך לעבור בצורה טובה משלב לשלב ותסייע לו בתהליך הלימוד התחושתי שנרכש מתוך ההתנסויות שהוא עובר. וחשוב ביותר, החיים לצד התינוק יהיו יותר מעניינים עבורכם.

הגרייה צריכה להתבצע מתוך הנאה שלכם ושל התינוק, אפשר לשלב אותה עם מוזיקה או שירים, יש להקפיד שהיא תתבצע בצורה סימטרית – לימין ולשמאל.

 

רשימת פעילויות משותפות לכם ולתינוק

פעילות לפני ובזמן זחילה:

1.      כשהתינוק עומד על ארבע אפשר לנדנד בעדינות קדימה ואחורה.

2.      להניח חפצים מעט רחוק מהתינוק כדי לעודד אותו להתקדם אליהם.

3.      לאפשר לו לזחול מתחת לחפצים – לדוגמא: מתחת לשולחן האוכל והכיסאות.

4.      לאפשר לו להיכנס לתוך קערת כביסה נמוכה.

5.      לאפשר לו לזחול דרך גליל – למשל לקחת מזרון ולגלגל אותו, לזחול בין הרגליים של אבא/אמא שעומדים או מתחת לאדם שעומד על ארבע.

6.      לאפשר לו לזחול מעלינו כשאנחנו שוכבים.

 

פעילות בישיבה:

1.      לתת לתינוק נשיקות או דיגדוגים לאורך עמוד השידרה – מחזק את יציבות וזקיפות הגו.

2.      לדגדג אותו מצידי הגו – כך נגרה את התנועות הצידיות של הגו.

3.      להניח צעצועים מלפניו ומשני צדדיו.

4.      לגרוב גרב או להדביק מדבקה על הרגל, ולעודד אותו להוריד את הגרב/ מדבקה בכדי שיתרגל העברות משקל מרגל לרגל.

5.      להניח משחק על משטח מעט מוגבה לפניו – יצריך ממנו לזקוף את הגו.

6.      בועות סבון – להושיב את התינוק עלינו, אדם אחר יושב מולו ומפריח בועות סבון לכיוונים שונים. הנסיון לפוצץ את הבועה יביא לזקיפת הגו.

7.      להחזיק את התינוק על הידיים עם הגב אלינו כשהרגליים שלו כפופות לבטן, כפות הרגליים צמודות לקיר ולעודד אותו לדחוף את הקיר- היכולת לדחוף מסייעת לעבור למצב עמידה.

 

 פעילות תינוקות בעזרת מישחקים

הקדמה

השנים הראשונות בחייו של התינוק משמעותיות ביותר בפיתוח יכולת הסקרנות, הריכוז, היצירתיות ויכולות הלמידה. דרך הפעילות   עם המשחקים מתפתחות יכולות הלמידה והמוכנות ללמידה מופשטת שתידרש ממנו בגילאי בית-הספר.

למשחקים יש תפקיד משמעותי בתחומים אלו מעבר לתעסוקה, לחוויה ולהנאה. תפקידנו כהורים לחשוף את התינוק לסביבה מגוונת, להגיש לו צעצועים שונים.

אם סביבת המשחק שיצרתם עבור התינוק עמוסה מדי, נוכל לראות שהוא יתעלם מהגירויים והצעצועים או  לחלופין יבכה, כלומר, הוא יביע מחאה אקטיבית או פסיבית ועלינו כהורים להיות ערניים ל"שפה הבלתי מילולית" שלו.

אם תתבוננו היטב תוכלו לראות מהם הצעצועים והפעילויות האהובים עליו. ממשחק שאיננו לרוחו הוא יתעלם, ולעומת זאת, יתקשה להיפרד מצעצוע שמהווה עבורו מקור ללמידה. למידה יעילה תתרחש כאשר ילדכם יעסוק בפעילות שנבחרה על-ידו.

שימו לב כמה הוא נמשך לחפצים היומיומיים שיש בבית ומעדיף אותם על פני המשחקים היפים והיקרים שנקנו עבורו.

המיומנויות נרכשות בהתאם להבשלת מערכת העצבים, ככל שהילד גדל כך משך הזמן והמשחקים בהם יבחר יהיו מורכבים יותר ודורשי רמת ריכוז גבוהה יותר.

הלמידה מתרחשת באופן ספונטני, תוך כדי התנסות אקראית, לכן אין צורך שתאיצו בו לשחק במשחק או בצעצוע מסוים. הוא לומד על ידי פעולת חיקוי ובהמשך יוסיף אפשרויות וחידושים משלו לפעולה הראשונית ובכך יפתח את היצירתיות שבו.

עלינו כהורים, לקחת חלק במשחק רק במידה שהוא יפנה אלינו, או כאשר ברור לנו שהוא זקוק לעזרה, לדוגמא, כאשר תינוק שעדיין איננו זוחל משחק בחפץ כלשהו שהתגלגל ממנו (גליל, קופסא, כדור) ואין ביכולתו להגיע אליו תפקידנו לקרב אליו את המשחק בחזרה על-מנת לאפשר לו להמשיך במשחק ולא לגרום לו לתסכול מיותר.

 

עד גיל שנה התינוק יכניס כל צעצוע לפה, זהו האיבר דרכו הוא לומד וחוקר את החפץ (גודל, מרקם, צורה וכו') ועל כן צריך לדאוג שהמשחקים יהיו בטיחותיים, כלומר, מספיק גדולים על מנת שלא תהיה לו אפשרות לבלוע אותם, ללא פינות או חלקים חדים ושאינם מתפרקים לחלקים קטנים.

 

      מור נוה אורחת "הורות ברשת" מציגה במאמר את חשיבות המשחק להתפתחות הגדילה

 

 

·        קערת כביסה, ארגזים פתוחים או סגורים – לתרגל כניסה, יציאה וטיפוס על הארגז.

·        כדורים בגדלים שונים.

·        פחיות/קופסאות היכולות להתגלגל.

·        לאסוף במבה וצימוקים מהריצפה – מפתח מיומנות של עבודה עדינה של האצבעות.

·        כלים שיכולים להיכנס אחד לשני.

·        מיכל עם פקקים –  להוציא ולהכניס את הפקקים מהמיכל.

·        צעצועי גרוטאות: פלאפון ישן, מקלדת מחשב ישנה, סיר, כפות, כוסות פלסטיק וכו'

·        קופסא סגורה שבתוכה פקק –להרים ולהרעיש

·        בזמן שמקפלים כביסה כדאי לתת לתינוק לשחק בכביסה, להוציא ולהכניס מהסל.

 

חזור לראש העמוד