הורות ברשת מציעה
אודות הורות ברשת
יועצת הורות ברשת
עצות מהורה להורה
הבלוג
בנק פעילויות
מאמרים
קישורים
ספרים מומלצים
צור קשר

לפרטים - מיכל צור 09-7929458 054-9397397 | michal5212@gmail.com | צור קשר


4-9 חודשים:

סימנים ראשונים לרצון של התינוק להתנסות באכילת אוכל מוצק יופיעו בין גיל 4-9 חודשים.

עם בקיעת השיניים, מערכת העיכול ומבנה הרוק מוכנים לקבלת אוכל מוצק. לכן ישנם חוקרים שמעודדים נתינת אוכל מוצק רק לאחר שבוקעת שן ראשונה.

סימן נוסף לבשלות התינוק לאוכל מוצק הוא אם מגישים מעט אוכל מעוך בכפית או מניחים על שולחן האוכל והתינוק בעצמו לוקח ומכניס לפה.

 

גיל 6-9 חודשים:

צריך לזכור שבעולמו של התינוק האוכל מהווה סוג של משחק והתנסות ואגב כך הוא גם אוכל.

ניתן לנסות כבר מגיל 6 חודשים לתת לתינוק מעט אוכל מעוך בכפית.

חשוב לתת לו לחוש את האוכל בידיו לכן הניחו מעט מהאוכל על שולחן כיסא האוכל שלו ותנו לו למשש וללקק את המזון.

האכילה בשלבים הראשוניים אינה אפקטיבית מבחינת הערך התזונתי אך יש לה חשיבות רבה מבחינת התפתחות הלמידה ורכישת מיומנות סביב שרירי הפה.

1.      היו ערניים אם התינוק כבר מראה סימנים שהוא רוצה להצטרף לארוחה המשפחתית. אם אינכם רואים סימנים כאלו אל תאיצו בו.

2.      לפני שאתם מציעים לילד לאכול שימו לב האם הוא פנה אליכם באיתות כלשהו שהוא רעב. ילד שמכריחים אותו לאכול כשאינו רעב יקים מהומה בזמן הארוחה.

3.      תנו לתינוק את האפשרות להתלכלך מהאוכל – זה חשוב להתנסות והעצמאות שלו ולהכרות עם המרקמים החדשים. תוכלו לשים לו סינר על-מנת שבגדיו לא יתלכלכו, שימו ניילון מתחת לכיסא שלו כדי שהסביבה לא תתלכלך, אך אל תמנעו ממנו את חוויית המגע הישיר עם האוכל. שימו לו כמויות קטנות (1 כף של מזון) על השולחן או על הצלחת ובזמן שהוא משחק באוכל תוכלו להאכיל אותו בכדי שיהיה לכך ערך תזונתי...

4.      אל תיכנסו בשום אופן למאבקים בנושא האוכל. זוהי נקודת חולשה שבה הילד חש שהוא יכול לבדוק את התגובות שלכם, אם אחרי גיל שנה הוא מתנגד לאוכל מוצק כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע (נטורפתים, מרפאים בדיבור, פסיכולוגים) כיצד לנהוג. חשוב שלא תפעילו שום צורה של לחץ וכוח כלפיו בכלל ובנושא האוכל בפרט.

5.      אפשרו לפעוט לאכול בידיים לפחות עד גיל שנה וחצי. שימו לידו כפית כך שאם הוא ירצה הוא יוכל להשתמש בה.

6.      לקראת גיל שנה למדו אותו לשתות מים בכוס או בעזרת קש.

7.      ישנם ילדים שהופכים את הצלחת עם האוכל, זוהי צורת המשחק שלהם עם האוכל. הם ינסו זאת שוב ושוב. רק לקראת גיל 9 חודשים הם יתחילו להפנים ולבצע את ההוראות שלכם, לכן איו טעם לכעוס עליהם, הם אינם עושים זאת מתוך כוונה להכעיס. שימו מתחת לכיסא האוכל מפת ניילון.

8.      שימו לב שיהיו מאכלים שברגע שהתינוק יראה אותם הוא יפתח את פיו ויהיו מאכלים שברגע שהוא יראה אותם יפנה את ראשו או ידחוף את ידכם עוד לפני שטעם אותם אי-פעם. ביטחו באינטואיציות שלו וכבדו אותן כדי לא לפתח בעיות אכילה בעתיד.

9.      זכרו שהפורמולות המוכנות (תמ"ל) או ההנקה הן עדיין האוכל העיקרי של התינוק ויקח זמן עד שהמזון המוצק יעבור להיות המזון העיקרי.

.  סביב גיל שנה וחצי, במסגרת תהליך התפתחות העצמאות של ילדכם, הוא עלול להפוך את נושא האוכל למאבק. רצוי לא להיכנס למלכודת הזאת. בזמן האוכל היו ענייניים, אל תפריעו לו על ידי מחמאות או נזיפות כדי שהוא לא ירגיש את הרגישות הגבוהה שלכם לנושא האוכל וישתמש בה ל"מאבקי כח" או כדרך למשוך תשומת לב שלילית.

  יהיו ימים שהתינוק ישנה את טעמו ורצונו, לרוב הוא פועל מתוך הקשבה לצרכים של עצמו.

  שימו לב לא לתת לו ממתקים סמוך לזמן הארוחה כדי שלא לפגוע בתאבון שלו.

.  אל תפנו אל ילדכם בשאלה פתוחה: "מה אתה רוצה לאכול"? הוא עלול לענות לכם בארוחת בוקר שהוא רוצה שניצל ולאחר מכן לכעוס כשלא תענו לבחירתו. צורת השאלה צריכה להיות: "הבוקר יש לנו ביצה, לחם וכו' (כל מה שאתם חושבים שנכון לו לאכול בבוקר) ותנו לו לבחור מהרשימה שלכם מה הוא רוצה לאכול וכך תשיגו עצמאות עם גבולות, בחירה חופשית ב"ים האפשרויות הבלתי מוגבלות" מבלבלת את הילד ואינה עוזרת לו לפתח עצמאות וביטחון עצמי.

 

חזור לראש העמוד